Jak zachęcać dziewczynki do nauki programowania?

Programowanie to język maszyn, współczesnego świata, język przyszłości. A nie język zarezerwowany tylko dla chłopaków. I podobnie, jak w przypadku hiszpańskiego czy francuskiego mogą się nim płynnie i rewelacyjnie posługiwać dziewczynki. I dziewczyny. Co więcej, ze względu na swoje biologiczne uwarunkowania sprawiają, że ten język staje się bardziej twórczy i rozwiązuje problemy dotyczące całego naszego globu. Jak zatem zachęcić nasze córki do zajęć, w których uczestniczą często „sami chłopacy”?

Oto kilka dobrych pomysłów.

1. Bądź inspirującym przykładem. Ucz dziecko doświadczać i odkrywać jak funkcjonuje nasz świat od pierwszych chwil. Kupując bilety do kina, na wycieczkę przez Internet, czy dokonując każdej innej transakcji online, sprawdźcie jak to w ogóle możliwe? Pokaż córce, że dzisiejszy świat w dużej mierze obsługują technologie. I że za każdą decyzją stoją ludzie, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo oraz pomagają nam spełniać marzenia.

2. Połącz programowanie z pasją, zainteresowaniami córki. Może na przykład interesuje się modą. Dzięki temu, że opanuje umiejętności związane z programowaniem i technologiami będzie mogła sama stworzyć nowatorskiego bloga, atrakcyjną stronę internetową, sklep czy zaprojektować sukienkę w 3D. Jeśli zdecydowanie bliżej jej do biologii, chemii, oprócz medycyny, możesz pokazać jej możliwość wykorzystania swojej wiedzy na rzecz tworzenia nowoczesnych aplikacji pomagających diagnozować i leczyć ludzi. Przykłady można mnożyć w nieskończoność.

3. Powtarzaj, że bez większych problemów może opanować tę umiejętność. Dzieci nie mają świadomości, że coś jest trudne czy łatwe. To my dorośli często programujemy w nich takie przekonania. Możecie wspólnie znaleźć podstawowe informacje na temat umiejętności programowania w Internecie. Dla dziecka, rodzic i jego sposób rozwoju to ważna informacja o podejściu do uczenia się nowych umiejętności w życiu.

4. Programowanie to doskonały pomysł na wypracowanie koncentracji i rozwijanie kreatywności u twojego dziecka. Zachęcaj więc córkę, aby poszukiwała rozwiązań swoich wyzwań, dylematów z wykorzystaniem nowych technologii.

5. Dziewczynki, które jak pokazują badania, lubią bezpośredni kontakt z człowiekiem i częściej wybierają zawodowy związane z rozwiązywaniem problemów czy pomaganiem innym, nie mają świadomości i przekonania, że nowe technologie także doskonale mogą im w tym pomóc. I jednocześnie zbudować ich przewagę w zakresie rozwiązywania ludzkich problemów. Zmotywujesz swoją córkę, kiedy obraz programowania, jako klikania bez sensu w klawiaturę, przedstawisz jako środek do realizowania wielkich planów i celów.

6. Jeśli Twoja córka powtarza w kółko „nie cierpię matmy”, warsztaty z programowania mogą bardzo pomóc. Nowoczesne podejście do zajęć, wykorzystanie klocków, komputerów, tabletów sprawia, że dzieci naturalnie wnikają w ten świat i przy okazji nauki programowania zdobywają wiedzę z matematyki czy fizyki. Nie zmuszaj zatem córki do nauki matematyki, ale w zamian zaproponuj atrakcyjne zajęcia z wykorzystaniem nowych technologii w grupie. Twoja córka zyska w ten sposób znacznie więcej.

7. Zabierz swoją córkę na warsztaty z programowania. To pewne, że wspólnie odkryjecie, że to świetna zabawa. I co ważniejsze, twoja córka zobaczy, że można tam spotkać ciekawych kolegów i koleżanki.

8. Inspiruj dziecko ludźmi oraz przykładami, które zmieniają świat.

I na koniec pamiętaj Drogi Rodzicu. Spece od motywacji podkreślają, że jesteśmy zainspirowani do działania, kiedy to, co robimy:

  • daje nam poczucie wolności – spraw, aby twoja córka samodzielnie podjęła decyzję, że nauka programowania pomoże zrealizować jej marzenia. Na dobry początek zadbaj o to, aby zobaczyła na czym one polegają;
  • sprawia, że czujemy istotność i znaczenie – połącz programowanie z zainteresowaniami twojej córki. Spraw, aby zobaczyła w technologii środek wyrazu;
  •  powoduje, że wierzymy w to, że potrafimy wiele zrobić i osiągnąć – motywuj, wspieraj i usuwaj stereotypowe przekonania z głowy twojej córki. Może wszystko.

Spraw, aby świat technologii był dla twojej pociechy główną lub poboczną drogą wyboru i rozwoju. Naprawdę warto.

10-12 lat
online

Python w Minecraft – środy

Minecraft – dla dzieci. Od podstaw. Online w środy.
13-14 lat 15-17 lat
stacjonarny

Python – poniedziałki

Python – dla nastolatek i nastolatków. Średnio zaawansowany. Stacjonarny w poniedziałki. 
15-17 lat
online

Unity

Unity – dla nastolatek i nastolatków. Poziom średnio zaawansowany. Online w środy.
13-14 lat
stacjonarny

Python – soboty

Python – dla nastolatek i nastolatków. Od podstaw. Stacjonarnie w soboty.
10-12 lat
stacjonarny

Python w Minecraft – soboty

Minecraft – dla dzieci. Od podstaw. Stacjonarnie w soboty.

Podobne wpisy

Dni Otwarte 2023

Zapisu można dokonać telefonicznie: pod numerem tel. 792-538-833, mailowo: kontakt@cyberpaka.pl lub wypełniając poniższy formularz:

Lista rezerwowa