<blog/>

Blog Cyberpaki

Jak zachęcać dziewczynki do nauki programowania?

Programowanie to język maszyn, współczesnego świata, język przyszłości. A nie język zarezerwowany tylko dla chłopaków. I podobnie, jak w przypadku hiszpańskiego czy francuskiego mogą się nim płynnie i rewelacyjnie posługiwać dziewczynki. I dziewczyny. Co więcej, ze względu na swoje biologiczne uwarunkowania sprawiają, że ten język staje się bardziej twórczy i rozwiązuje problemy dotyczące całego naszego globu. Jak zatem zachęcić nasze córki do zajęć, w których uczestniczą często „sami chłopacy”?

Oto kilka dobrych pomysłów.

1. Bądź inspirującym przykładem. Ucz dziecko doświadczać i odkrywać jak funkcjonuje nasz świat od pierwszych chwil. Kupując bilety do kina, na wycieczkę przez Internet, czy dokonując każdej innej transakcji online, sprawdźcie jak to w ogóle możliwe? Pokaż córce, że dzisiejszy świat w dużej mierze obsługują technologie. I że za każdą decyzją stoją ludzie, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo oraz pomagają nam spełniać marzenia.

2. Połącz programowanie z pasją, zainteresowaniami córki. Może na przykład interesuje się modą. Dzięki temu, że opanuje umiejętności związane z programowaniem i technologiami będzie mogła sama stworzyć nowatorskiego bloga, atrakcyjną stronę internetową, sklep czy zaprojektować sukienkę w 3D. Jeśli zdecydowanie bliżej jej do biologii, chemii, oprócz medycyny, możesz pokazać jej możliwość wykorzystania swojej wiedzy na rzecz tworzenia nowoczesnych aplikacji pomagających diagnozować i leczyć ludzi. Przykłady można mnożyć w nieskończoność.

3. Powtarzaj, że bez większych problemów może opanować tę umiejętność. Dzieci nie mają świadomości, że coś jest trudne czy łatwe. To my dorośli często programujemy w nich takie przekonania. Możecie wspólnie znaleźć podstawowe informacje na temat umiejętności programowania w Internecie. Dla dziecka, rodzic i jego sposób rozwoju to ważna informacja o podejściu do uczenia się nowych umiejętności w życiu.

4. Programowanie to doskonały pomysł na wypracowanie koncentracji i rozwijanie kreatywności u twojego dziecka. Zachęcaj więc córkę, aby poszukiwała rozwiązań swoich wyzwań, dylematów z wykorzystaniem nowych technologii.

5. Dziewczynki, które jak pokazują badania, lubią bezpośredni kontakt z człowiekiem i częściej wybierają zawodowy związane z rozwiązywaniem problemów czy pomaganiem innym, nie mają świadomości i przekonania, że nowe technologie także doskonale mogą im w tym pomóc. I jednocześnie zbudować ich przewagę w zakresie rozwiązywania ludzkich problemów. Zmotywujesz swoją córkę, kiedy obraz programowania, jako klikania bez sensu w klawiaturę, przedstawisz jako środek do realizowania wielkich planów i celów.

6. Jeśli Twoja córka powtarza w kółko „nie cierpię matmy”, warsztaty z programowania mogą bardzo pomóc. Nowoczesne podejście do zajęć, wykorzystanie klocków, komputerów, tabletów sprawia, że dzieci naturalnie wnikają w ten świat i przy okazji nauki programowania zdobywają wiedzę z matematyki czy fizyki. Nie zmuszaj zatem córki do nauki matematyki, ale w zamian zaproponuj atrakcyjne zajęcia z wykorzystaniem nowych technologii w grupie. Twoja córka zyska w ten sposób znacznie więcej.

7. Zabierz swoją córkę na warsztaty z programowania. To pewne, że wspólnie odkryjecie, że to świetna zabawa. I co ważniejsze, twoja córka zobaczy, że można tam spotkać ciekawych kolegów i koleżanki.

8. Inspiruj dziecko ludźmi oraz przykładami, które zmieniają świat.

I na koniec pamiętaj Drogi Rodzicu. Spece od motywacji podkreślają, że jesteśmy zainspirowani do działania, kiedy to, co robimy:

(a) daje nam poczucie wolności – spraw, aby twoja córka samodzielnie podjęła decyzję, że nauka programowania pomoże zrealizować jej marzenia. Na dobry początek zadbaj o to, aby zobaczyła na czym one polegają;

(b) sprawia, że czujemy istotność i znaczenie – połącz programowanie z zainteresowaniami twojej córki. Spraw, aby zobaczyła w technologii środek wyrazu;

(c) powoduje, że wierzymy w to, że potrafimy wiele zrobić i osiągnąć – motywuj, wspieraj i usuwaj stereotypowe przekonania z głowy twojej córki. Może wszystko.

Spraw, aby świat technologii był dla twojej pociechy główną lub poboczną drogą wyboru i rozwoju. Naprawdę warto.

Zadzwoń do nas:

(+48) 792 538 833

Adres:

Lubicz 24/8,
31-504 Kraków

Adres e-mail:

<formularz/>

Napisz do nas:

Po wysłaniu formularza, zawarte w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi oraz w ramach dalszej korespondencji dotyczącej tego zapytania. Administratorem danych osobowych jest Cyberpaka. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.