„Programowanie” przyszłości Twojej córki…czyli dlaczego warto wdrażać dziewczynki (i nie tylko) w świat technologii

To niesamowite, że nadal żyjemy w czasach, w których, o ile już przekonaliśmy się, że dziewczynki, kobiety mogą osiągać sukcesy w nauce, w tym także w matematyce i fizyce, o tyle, nadal programowanie pozostaje przestrzenią zarezerwowaną głównie dla chłopców. Jak to możliwe, że dziedzina, na której opiera się nasz współczesny świat i w dużej mierze jego przyszłość nie przyciąga młodych dziewczyn, które mogą pokazać na co je stać? Przyczyn jest wiele. To z pewnością, po pierwsze, spore wyzwanie dla Was, rodziców. Sami musimy najpierw dojrzeć tę zmianę, aby stworzyć naszym dzieciom, a zwłaszcza córkom możliwość rozwoju. Wielu z nas, chętnie wozi swoje pociechy na zajęcia z języka angielskiego, hiszpańskiego, karate i lekcje tańca. Czemu? Bo chcemy, aby nasze dzieci miały dobry, a najlepiej wspaniały start. Mierzymy więc je trochę własną miarą. Tymczasem świat się zmienia każdego dnia. Dzisiaj kierunki wyznacza ten, kto ma dostęp do informacji i wiedzy. Jesteśmy zanurzeni w technologię i to, co nas otacza tworzone jest przez młodych ludzi, coraz częściej kobiety. Może być także przez twoją córkę.

Dlaczego warto Drodzy Rodzice, aby wasza córka zainteresowała się programowaniem? Jest co najmniej 7 konkretnych argumentów.

1. Na wstępie, odczarujmy słowo programowanie. To po prostu język komputerów. Język współczesnego świata. Tak, jak kiedyś uczyliśmy się gramatyki i tabliczki mnożenia, aby radzić sobie w otaczającej nas rzeczywistości, tak dzisiaj pomaga nam, w większym lub mniejszym stopniu, programowanie. Kto zatem zna język programowania, doskonale rozumie i radzi sobie w dzisiejszym świecie.

2. Stereotypom mówimy nie. Dla wielu dziewczynek, i dla nas dorosłych, programowanie czy kodowanie ciągle kojarzy się z niechlujnie ubranymi chłopakami, którzy spędzają całą dobę klikając bezsensownie w klawiaturę komputera i grając w gry. Jednocześnie zapominamy, że na tej umiejętności swoją potęgę i nasz współczesny świat zbudował Bill Gates, Mark Zuckerberg czy Steve Jobs. To podstawowe ogniwo działania Google’a, Facebooka czy Twittera. Co więcej, technologia pomaga nam ratować życie, zrobić zakupy i realizować swoje pasje. Za transakcją zakupu biletu na Malediwy stoi sztab specjalistów, którzy opracowują niezwykle programy, abyś zrealizował swoje marzenie w ciągu kilkudziesięciu sekund. Coraz więcej kobiet, zajmuje wysokie stanowiska w firmach IT (poświęcimy im osobny artykuł), które dzięki umiejętności łączenia kompetencji ze swoją intuicją, tworzą niesamowicie kreatywne i funkcjonalne rozwiązania. Także dla kobiet. Zamiast więc umacniać stereotypy w głowach naszych córek, pokazujmy im inspirujące przykłady firm, kobiet, które bez większej przesady zmieniają nasz świat.

3. Programowanie to drzwi do świata technologii. Kto je otworzy, będzie miał możliwość pracować w każdym miejscu na świecie. W wielkich i małych firmach, w każdej, absolutnie każdej branży. Tym samym wzmocni swoje szanse na rynku pracy po każdym kierunku studiów. Medycyna, prawo, finanse, socjologia, metalurgia, nanotechnologie. Wszędzie bazujemy już na języku komputera. Potrzebujemy niewiarygodnie dużej liczby specjalistów z tego zakresu na całym świecie. Oczywiście, dobrych specjalistów. Najczęściej to tacy, którzy zaczęli już wcześnie w szkole.

4. Z drugiej strony, jeśli Twoje dziecko nie marzy o światowej karierze, umiejętność programowania i znajomość nowych technologii pozwoli mu pracować zdalnie, z najmniejszego miasta na świecie. Technologie dają nam niezależność. Możemy pracować, wykonując zdalnie zlecenia dla gigantycznej firmy i jednocześnie mieszkając w małej wiosce w Tajlandii. To także ważne dla osób, które chcą godzić życie prywatne z zawodowym. I chcą uchronić swoje dzieci od korporacyjnego świata.

5. Programowanie to zarazem umiejętność praktyczna i język, czyli zdolność porozumienia się. Rynek pracy w tym obszarze stoi wielkim otworem. Oczywiście, tak będzie do pewnego momentu. Pewnie już za kilka, kilkanaście lat, programowanie wkroczy na dobre do szkół i będziemy mieć dużą liczbę specjalistów. Stąd, kto dzisiaj nie zaśpi i rozwinie swoje zdolności w tym zakresie, będzie pierwszy. I będzie mógł wybierać.

6. Wbrew obiegowej opinii, nie trzeba być geniuszem, aby programować. Bardziej cenna jest tutaj kreatywność i umiejętność koncentracji. Nie trzeba być też geniuszem z matematyki i fizyki. Co więcej, często właśnie to programowanie sprawia, że młodzi ludzie chętniej uczą się matematyki, bo widzą, że można ją praktycznie wykorzystać. Zatem, programowanie to także rozwijanie u twojego dziecka umiejętności koncentracji, zdolności analitycznego i racjonalnego myślenia. Warto także wspomnieć, że w Internecie znajdziemy już kursy uczące podstaw programowania, które pozwalają przekonać się, że my także damy radę.

7. Nowe technologie to również ogromna szansa na świetną pracę i bardzo dobre zarobki. I to w dużej mierze pewne. Zatem jest to bardzo opłacalna inwestycja w rozwój twojego dziecka.
Programowanie to międzynarodowy język współczesnego świata. Kto go zna, jest obywatelem i kreatorem naszej rzeczywistości. Bez względu na płeć. Warto mieć taką świadomość, wybierając zajęcia dodatkowe dla dzieci, a zwłaszcza dziewczynek.

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć się więcej?